Çilek Hastalıkla Mücadele Eden Bir Antioksidan Santrali


0

Çilek, tatlı tadı ve tariflerde çok yönlülüğü nedeniyle en sevilen meyve türlerinden biridir. Anlaşılan, çilek beslenmesi de senin için iyi.

Çilek yemenin faydaları nelerdir?

Çilek beslenmesiyle ilgili sağlık yararlarının çoğu, anti-enflamatuar antioksidanların varlığından kaynaklanmaktadır  . Çilekler , kanser, metabolik sendrom ve kardiyovasküler hastalıklar dahil olmak üzere kronik hastalık riskini azaltmakla ilişkili olan birçok kişiye ek olarak antosiyanin ve katekin de dahil olmak üzere birçok yaşlanma karşıtı flavonoid antioksidan içerir  .

Zirai ve Gıda Kimyası Dergisi’nde  yayınlanan 2016 tarihli bir incelemeye göre , “Çilekler arasında çilek, çeşitli sağlığı teşvik edici ve hastalıkları önleyici etkilerde yer alan, çeşitli besleyici ve besleyici olmayan biyoaktif bileşiklerin zengin bir kaynağıdır.”

Çalışmalar, çilek tüketimini göz sağlığı, nörolojik sağlık, cilt hasarına karşı koruma, daha düşük iltihap seviyeleri   ve hatta  artrit  ağrıları ile ilişkilendirerek serbest radikal hasarlarıyla savaşma kabiliyetine bağlıyor . Bardak başına sadece 49 kalori, nispeten düşük bir miktarda şeker, iyi bir miktarda diyet lifi ve sayısız sağlık yararları ile, çilekler en  besleyici yoğun  meyvelerden biridir.


Çilek Nedir?

Çilek, Fragaria cinsinin bir tür hibrit meyve türüdür . İşte çilekler hakkında az bilinen bir gerçek: Bunlar aslında çilek değil. Teknik olarak, çilek bir topak meyvesidir, yani birçok yumurtalık içeren bir çiçekten oluşur. Meyvenin dışında görülebilen her belirgin “tohum” aslında çiçeğin yumurtalıklarından biridir ve içinde çilek tohumu vardır.

Çilek Çeşitleri:

Meyveleri için hasat edilen birçok çilek bitkisi türü vardır. Fragaria  cinsinin  en az 20 çilek türünün çilekleri  için yetiştirildiği tahmin edilmektedir . gül familyasındaki tüm türler çiçekli bitkilerdir  . Tarım ve Gıda Kimyası Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada araştırmacılar, flavonoid ve antosiyanin antioksidanları seviyesindeki farklılıkları test etmek için en popüler altı çilek türünden birini inceledi. Test edilen çilek çeşitleri:

 • Earliglow
 • Annapolis
 • Evangeline
 • Allstar
 • samur
 • pırıltı
 • Mücevher
 • Mesabi

Çilek antioksidanlarının, en yüksek içeren ve en düşük çeşitleri arasında yüzde 6 civarında değiştiğini buldular. Araştırmacılar, bunun, tüm çeşitlerin yüksek seviyede koruyucu özellikler sunduğuna ve tüketicilerin diğerlerine göre bir tür çilek satın almak zorunda olmadıkları sonucuna vardığı sonucuna vardıklarını düşünmedi.

Test edilenlerin yanı sıra, diğer çilek çeşitleri arasında alp, ozark güzelliği, deniz manzarası, Virginia yaban çileği, sahil / kıyı, chandler, tristar, honeoye ve misk / hautbois çilekleri bulunur.

Diğer İlginç Çilek Gerçekleri:

Çilekler neyi sembolize eder?

Çilekler, isimlerini kemirgen ve zararlılardan korumak için bitkilerin etrafına yığılmış saman yığınlarından alırlar. En az 2.200 yıl öncesine dayanan uzun bir geçmişi var. Çilek, ilk olarak MÖ 234’e kadar Fransa ve İtalya’nın bir bölümünde büyüdü.

Her yıl çilekli beslenmenin yararları ve meyveleri sağlıklı bir diyete dahil etmenin önemi hakkında daha fazla araştırma yapıldığında, geçen yüzyıl boyunca talepleri sürekli arttıkça, çilekler popülaritesini artırmaya devam etti. Bugün, çilekler en çok 1900’lerin başlarından bu yana hasat edildiği Kaliforniya’da yetişmektedir. Her yıl ABD’de yetişen çileklerin yüzde 80’inden fazlasını üreten eyalette Kaliforniya’da her yıl 25.000 dönümlük çilek ekiliyor – veya yılda yaklaşık 1 milyar kilo çilek.


Çilek Besin Değerleri

Kaç tane çilek yemelisin?

Günlük sadece bir veya iki bardak günlük C vitamini ihtiyacınızı karşılamak için bol miktarda bulunur.

Çileklerde kaç tane karbonhidrat var?

 • 46.1 kalori
 • 11.1 gram karbonhidrat
 • 1 gram protein
 • 0.4 gram yağ
 • 2,9 gram lif
 • 84.7 miligram C vitamini (yüzde 141 DV)
 • 0.6 miligram manganez (yüzde 28 DV)
 • 34.6 mikrogram folat (yüzde 9 DV)
 • 220 miligram potasyum (yüzde 6 DV)
 • 18.7 miligram magnezyum (yüzde 5 DV)
 • 3.2 mikrogram K vitamini (yüzde 4 DV)
 • 0.6 miligram niasin (yüzde 3 DV)
 • 0,1 miligram B6 vitamini (yüzde 3 DV)
 • 0.6 miligram demir (yüzde 3 DV)
 • 34.6 miligram fosfor (yüzde 3 DV)
 • 0,1 miligram bakır (yüzde 3 DV)

Çilek Beslemesinin Sağlık Faydaları

1. Antioksidanlar açısından zengin

Bir bardak taze meyvede az miktarda çilek kalorisi olmasına rağmen, çilek beslenmesinde çok fazla antioksidan ve vitamin vardır. Çilek beslenme çalışmalarına göre , çilekler pelargonidin , ellagik asit ve diğer ellagitanninler , prosiyanidinler , uteolin, gallik asit, flavonolinler, polifenoller , tanenler ,  kersetin ve diğerleri gibi antosiyaninler dahil olmak üzere çeşitli antioksidanlar kaynağıdır . Araştırmalar , çok sayıda antosiyanin ve fenolik antioksidanın en iyi bilinen kaynaklarından biri olduğunu göstermektedir.

Çilek çekirdeği ve “eti”, vücutta antioksidan görevi gören diğer iki temel mikro besinin (vitaminler) yanı sıra, bu özel bileşikleri barındırır:  A vitamini  ( A vitaminin öncüsü olan beta karoten şeklinde ) ve C vitamini (askorbik asit şeklinde).

Çilekler vücuda ne yapar?

Antioksidanları, vücudun iltihaplanmalarına ve kronik hastalıkların gelişmesine neden olan serbest radikal hasarını azaltan ilk savunma hatlarından biridir . Antioksidanlar, elektronları eksik olan kararsız serbest radikallere “bağışlar”. Bu, serbest radikallerin yakındaki sağlıklı hücrelerden elektron almaya bakmadıkları anlamına gelir, bu daha sonra imha edilir.

Antioksidanlar, yaşlanma sürecinden ve kanser, kalp hastalığı, diyabet ve nörolojik bozukluklar dahil çoğu hastalığın oluşumundan sorumlu olan oksidatif stres oluşumunu yavaşlatır.

2. Kansere Karşı Korur

Araştırmalar, çilek ve yaban mersinin en önemli sağlık yararlarından birinin kansere karşı savaşabilme yeteneği olduğunu göstermektedir. Bu yüzden etrafta en iyi kanserle mücadele eden gıdalardan ikisi . Çileklerde ayrı ayrı bileşikler, birkaç farklı deney sisteminde antikanser aktivitesi göstermiştir. Araştırmalar, çilek faydalarının, kanser hücresi oluşumunun (kanserojen olarak adlandırılan) başlatılmasını engelleme ve kanserli tümörlerin progresyonunu ve proliferasyonunu baskılama yeteneğini içerdiğini göstermektedir.

Olarak kontrol edilen çalışmalar ise, daha çok antosiyanin antioksidanları içeren çilek özü verildiğinde, insan karaciğer kanseri hücreleri özü almadı grubuna göre anlamlı düzeyde inhibe olduğunu göstermiştir. Berry tüketimi ayrıca meme kanseri, kolon kanseri, prostat kanseri ve cilt kanseri için daha düşük bir risk ile ilişkilidir  .

3. Kalp Hastalığına Karşı Savunma Yapar

Kalp sağlığına gelince, her gün çilek yersen ne olur? Çilek antioksidanları, oksidatif hasarın kalp krizi, felç veya diğer koroner kalp hastalığı biçimleri riskinin artmasıyla bağlantılı olması nedeniyle çok önemli olan oksidasyon işlemiyle savaşır . Çilek antioksidanları , “kötü” LDL-kolesterol oksidasyonunu inhibe ederek  , arterlerde lipit oksidasyonunu ve plak birikimini sınırlandırarak , kan damarı fonksiyonunu ve kan basıncını iyileştirerek ve  kan damarlarında oluşan tehlikeli kan pıhtıları eğilimini azaltarak, kalp damar hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olur . tromboz).

Bir çalışma , hiperlipidemili yetişkinler arasında, çilek ilavesinin, LDL’ye oksidatif hasarı azalttığı, kan lipitlerinde azalmaları koruduğu ve diyetin lezzetini arttırdığı bulundu. Ayrıca, çilek özlerinin , kalp hastalığının en önemli nedenlerinden biri olan vücut içindeki iltihaplanma tepkisini azalttığı gösterilmiştir .

Zayıflama hedefi olan düşük karbonhidratlı bir diyette iseniz, işte dikkat etmeniz gereken bazı çilek avantajları ve dezavantajları: Çilekler, karbonhidrat ve şeker içerebilir, ancak diğer meyvelerden daha düşüktür. Araştırmacılar ayrıca, kalp hastalıklarını önleme veya tersine çevirmeyi amaçlayan bir diyeti izleyen kişiler için, çilek ve diğer yüksek lifli meyvelerin eklenmesinin diyetin daha çekici, lezzetli ve sürdürülebilir uzun vadede yapılması için ek bir faydası olduğunu bulmuşlardır.

4. Cildi Hasardan Korur

Zaman içinde iç ve dış etkiler, cildin yaşlandıkça durumunu ve görünümünü değiştirir. Kötü bir diyet, güneşe maruz kalma ve çevresel toksinlerin bir sonucu olarak, cilt fotoyaşlanma, iltihaplanma geçirir ve immün fonksiyon bozukluğu, akne ve diğer cilt hastalıklarının belirtileri gösterebilir. Neyse ki, beslenme araştırmacıları, besin yönünden zengin besin alımı ve cilt sağlığı arasındaki ilişki konusunda yeni bilgiler geliştiriyorlar. Araştırmalar, bazı bitkisel gıdaların, çilek gibi antioksidanları yüksek olan yiyecekler de dahil olmak üzere, optimal cilt koşulları için çok faydalı olduğunu kanıtladı.

Cilt sağlığı için en iyi yiyeceklerden bazıları çilek ve diğer meyvelerdir. Meyveler , nemlendirme, sebum üretimi, daha düşük kırışıklık seviyeleri ve renk değişimi gibi cilt özelliklerinin iyileştirilmesi , cilt kanseri riskinin azalması ve esnekliğin artmasıyla ilişkili olan A ve C vitamini gibi antioksidanlar içerir .

Çilek beslenmesinin en büyük yararlarından biri olan yüksek C vitamini, kolajen sentezini arttırma , ultraviyole ışığından foto-koruma , hiperpigmentasyonu hafifletme ve ciltte ortaya çıkabilen çeşitli enflamatuar döküntüleri iyileştirme ile ilgili ek faydalara sahiptir .

5. Beyin Sağlığına Yarar ve Nörodejeneratif Hastalıkları Önler

Çilekli beslenmeden başka bir fayda daha ister misiniz? Araştırmalar, çilek ve diğer meyveler açısından zengin diyetlerin beyindeki yaşlanmaya karşı koruma potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir. Meyveler, flavonoidlerde , özellikle de deneysel çalışmalarda bilişi arttırdığı bilinen antosiyanidinlerde yüksektir .

Nöroloji Annals gazetesinde yayınlanan bir çalışmada , araştırmacılar uzun süredir çilek ve flavonoid alımının yaşlı erişkinlerde daha düşük bilişsel düşüş oranları ile ilişkili olup olmadığını değerlendirdiğinde, sonuçlar daha yüksek meyve tüketimi ve yavaşlatılmış oksidasyon hasarı oranları arasında pozitif bir ilişki olduğunu göstermiştir. beyinde. Bu nedenle sağlık uzmanları, genel popülasyonun, beyindeki oksidatif strese ve iltihaplanmaya, hafıza kaybına ve Alzheimer ve demans gibi hastalıklara karşı savunma kabiliyetleri için diyetlerine çilekleri dahil etmelerini önerir .

6. Detoksifikasyonda Elyaf ve Yardımcılarda Yüksek

Çilekler, sindirim sisteminin sağlığını restore ederek, sindirim düzenini teşvik ederek ve antienflamatuar antioksidanlar sağlayarak vücudu detoksifiye etmeye yardımcı olur. A vitamini ve C vitamini hem ek olarak, vücudun herhangi devam eden detoksifikasyon çabaları için gerekli olan çözünebilir lif ve çözünmeyen lif . Vital antioksidanlar, aşırı serbest radikal hasarı, iltihaplanma ve sindirim bozukluklarını indükleyen toksinleri nötralize etmek ve ortadan kaldırmak için özellikle vücudun detoks işlemi sırasında gereklidir.

Çilek gibi yüksek lifli yiyecekler kabızlığı önleyerek, bağırsağın pH seviyesini dengeleyerek ve bağırsakta iltihaplanmayı azaltarak sindirim sisteminin sağlığını koruyabilir, bu da  sızıntılı bağırsak sendromu  ve diğer sindirim koşullarına neden olabilir. Yüksek lifli bir meyve olmaları nedeniyle, glisemik endekste de nispeten düşük bir puanı vardır .

Manganez 7. Yüksek

Bir bardak çilek, günlük önerilen manganez ödeneğinin yüzde 28’ini etkiliyor. Manganez, uygun sinir sistemi ve beyin sağlığı için gereklidir  ve çalışmalara göre Parkinson hastalığı ve epilepsi gibi  nörolojik bozuklukların önlenmesine yardımcı olabilir  . Zengin manganez arzı, erkekler için en iyi çilek faydalarından biridir, çünkü bu mineral, güçlü kemikler ve bağ dokularının oluşumu, sağlıklı kan pıhtılaşması ve üreme cinsel hormonlarının üretimi için gereklidir.

8. Sağlıklı Gebeliği Destekler

Çilekler, iyi bir folat kaynağıdır, dokuların büyümesine, hücrelerin düzgün çalışmasına yardımcı olan ve sağlıklı bir hamilelik için çok önemlidir  .  Hamilelik öncesinde ve sırasında doğru miktarda folat tüketmek veya almak,  spina bifida da dahil olmak üzere bazı doğum kusurlarını önlemeye yardımcı olur . Ayrıca kansızlığın önlenmesine de yardımcı olur.


Like it? Share with your friends!

0

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format